En Ucuz 21 Kripto Para – En Alınılası Olanlar!

Kripto para birimlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Piyasada güncel olarak yirmi binin üzerinde kripto para birimi olduğu bilinmekte. Peki, her kripto yüksek kazanç sağlayabilir mi? Elbette, hayır, En ucuz kriptolar çoğu yatırımcının kripto sepetini çeşitlendiriyor. Ancak en ucuz kripto paralar arasında doğru seçim yapmak önemli.

Yazımızda herhangi bir yatırım tavsiyesi yoktur. Kripto paralar riskli yatırımlardır. Yatırım yapmak kişinin kendi sorumluluğundadır.

Aşağıdaki coinleri almak isterseniz bitcoin siteleri yazımızı inceleyebilir en güvenilir borsalara ulaşabilirsiniz!

O zaman şimdi en ucuz kripto paralara geçelim:

En Ucuz 21 Kripto Para

Birkaç yıl öncesine kadar kripto para denildiğinde akla ilk gelen birim bitcoin olurdu. Günümüzde bitcoin en büyük kripto para birimi olsa da zirvedeki yeri zaman zaman sallanabiliyor. Artık yatırımcılar yeni kripto para birimlerine karşı daha hevesli. Üstelik güvenilir ucuz kripto para birimleri sunmuş oldukları proje ve altyapıyla da dikkat çekiyor. İşte, yatırımlarınızı çeşitlendirebileceğiniz en ucuz kriptolar sizinle:

 • Ripple (XRP)
 • Cardano (Ada)
 • Tron (TRX)
 • Hedera Hashgraph (HBAR)
 • Stellar (XLM)
 • Algorand (ALGO)
 • Chiliz (CHZ)
 • Chain (XCN)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Polygon (MATIC)
 • Cronos (CRO)

Ripple (XRP)

Blockchain tabanlı finans ve ödeme ağı olan Ripple sisteminin yerel kripto para birimi XRP, en ucuz kriptolar arasındaki yerini alıyor. Üstelik XRP en eski kripto para birimlerinden biri. Ripple, SWIFT sistemine benzer olarak gösterilen bir finans ağıdır. Bu sayede kripto para, döviz, emtia vb. birçok birim Ripple ağında transfer edilebilir.

2012 yılında Ripple Labs tarafından geliştirilen ödeme ve iletişim protokolü Ripple, düşük işlem ücretli ve hızlı transfer amaçlıyor. Aynı zamanda genellikle finans, bankacılık, ödeme vb. kuruluşlarına hitap ettiğini söylemek mümkün. Örneğin, Akbank, Axis Bank, Union Credit vb. birçok şirketin Ripple ile anlaşması bulunuyor.

İçeriğin yazıldığı tarihte XRP güncel olarak 0.391$ civarında işlem görüyor. En yüksek XRP fiyatı 2018 yılında 3.84$ ile gerçekleşirken en düşük XRP fiyatı 0.002802$ ile 2014 yılında oldu.

Ripple web sitesini incelemek için tıklayın.

Cardano (ADA)

Üçüncü nesil blockchain platformu Cardano, akıllı sözleşmeler için esnek, ölçeklenebilir ve uygun maliyet sunmak için geliştirilmiştir. Ağın yerel kripto para birimi ADA, en büyük piyasa değerine sahip kripto paralar arasındadır. Cardano (ADA) güçlü proje ve güvenilir kurucuları sayesinde en ucuz kriptolar listesinde gelecek vadeden birim olarak ön plana çıkıyor.

Ethereum ile benzerlik gösteren Cardano, yeni nesil akıllı sözleşme platformu olarak tanımlanabilir. Akıllı sözleşmeler sayesinde yeni kripto para birimleri, oyun, uygulama vb. geliştirilebiliyor. Cardano, ciddi ve ayrıntılı olarak planlanmış bir yol haritasına sahip. Bu da yatırımcıların ADA birimine güvenmesine yol açıyor.

Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs algoritmasını kullanan Cardano, düşük enerji tüketimi sağlar. Aynı zamanda kullanıcı gizliliği ve ölçeklenebilirlik vb. avantajlar sunmaktadır.

İçeriğin yazıldığı anda ADA 0.317$ ile işlem görüyor. En yüksek ADA fiyatı 2021’de 3.10$ ile görüldü, en düşük ADA fiyatı 2017 yılında 0.01735$ ile gerçekleşti.

Cardano web sitesini incelemek için tıklayın.

Tron (TRX)

2017 Yılında Tron Vakfı tarafından geliştirilen Tron, blockchain tabanlı ve merkeziyetsiz eğlence platformudur. Tron, kar amacı gütmeyen vakıf tarafından geliştirildi. Günümüzde eğlence odaklı en iyi blockchain tabanlı platformlar arasında kabul ediliyor. Aynı zamanda ağın yerel kripto para birimi TRX, en yüksek işlem hacmine sahip yirmi kripto para birimi arasında.

En ucuz kriptolar listesinde önemli bir yere sahip olan TRX, %200 fiyat artışıyla yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Günümüzde birçok kripto yatırımcısı, sepetini çeşitlendirmek ve gelecekte kazanç elde edebilmek için TRX birimini portföyüne ekliyor.

Tron, aracı kurumları ortadan kaldırarak içerik üreticiler ve izleyiciler için hızlı, kolay ve uygun maliyetli dijital platform kurmayı amaçlıyor. Aynı zamanda projenin kurucusu, kripto alanında önemli bir isim olan Justin Sun.

Güncel TRX fiyatı 0.0544 dolar. En yüksek TRX fiyatı 2018 yılında 0.3004$ ile görülürken en düşük TRX fiyatı 2017’de 0.001091$ ile gerçekleşti.

Tron web sitesini incelemek için tıklayın.

Hedera Hashgraph (HBAR)

‘İnternetin güvenli katmanı’ olarak ön plana çıkan Hedera Hashgraph, en ucuz kriptolar için önemli bir seçenektir. Hedera Hashgraph, blockchain ağlarında yaşanan sorunlar için dağıtık defter teknolojisiyle yenilikçi bir alternatif sunuyor. Buna göre Hedera Hashgraph, merkeziyetsizlik, hız, enerji vb. birçok konuda fark yaratmakta.

Hedera Hashgraph, saniyede 10 binin üzerinde işlem gerçekleştirebiliyor. Ayrıca geleneksel blockchain tabanlı ağlara oranla enerji tüketiminin çok düşük olduğunu belirtmek gerek. Öte yandan 0,0001 işlem ücretiyle diğerlerinden ayrılıyor. Bireysel veya kurumsal müşteriler Hedera ağında dApp geliştirebilir, token basabilir ya da NFT üretebilir. Ağ, tamamen halka açıktır.

Hedera, LG ve Google iş birlikleriyle de yatırımcılara güvenilir bir seçenek sunuyor. Aynı zamanda dünyaca ünlü birçok analist ve uzman HBAR ile ilgili olumlu görüşlere sahip.

Güncel HBAR fiyatı 0.04889$. En yüksek HBAR fiyatı 2021 yılında 0.5701$ ile görülürken en düşük HBAR fiyatı 2020’de 0.01001$ ile gerçekleşti.

Hedera Hashgraph web sitesini incelemek için tıklayın.

Stellar (XLM)

En ucuz kriptolar listesinde proje ve güvenirliğiyle ön plana çıkan diğer bir coin Stellar (XLM) oluyor. 2014 yılında kar amacı gütmeyen Stellar Development Foundation vakfı tarafından geliştirilen Stellar, bir ödeme ağıdır. Stellar, özellikle bireysel kullanıcılar için çok hızlı ve düşük maliyetli para transferi imkanı sağlıyor.

Blockchain tabanlı Stellar, farklı para birimlerini destekliyor. İtibari para birimleri veya kripto transferi için Stellar ağı kullanılabilir. Stellar sayesinde dünyanın farklı noktalarındaki iki kişi, birbirine çok hızlı transfer gerçekleştirebilir. Aynı zamanda hem itibari hem de kripto para birimlerini desteklemesi sebebiyle diğer finans kuruluşlarından ayrılıyor.

Stellar, dünyanın birçok ülkesinde finans ve ödeme kuruluşlarıyla anlaşmalara imza atmaya devam ediyor. Bu nedenle birçok kripto yatırımcısı, en ucuz kripto para birimlerinden biri olan XLM için olumlu görüşlere sahip.

Güncel XLM fiyatı 0.08778 dolar. En yüksek XLM fiyatı 2018 yılında 0.9381$ ile gerçekleşirken en düşük XLM fiyatı 2014 yılında 0.001227$ ile görüldü.

Stellar web sitesini incelemek için tıklayın.

Algorand (ALGO)

Proof-of-stake (POS) konsensüs mekanizmasını kullanan Algorand, 2019 yılında MIT Profesörü Silvio Micali tarafından geliştirilmiştir. Algorand, Ethereum ve MasterCard’a rakip olarak gösterilebilir. Tıpkı Ethereum ağında olduğu gibi uygulama, kripto para vb. geliştirilebiliyor. Ayrıca MasterCard sistemine göre daha hızlı ödeme imkanı sunar.

Algorand, saniyede 1000’i aşkın işlem gerçekleştirebilir. Aynı zamanda yüklü transfer, borsa ödemesi vb. zorlu işlemleri 4 saniyede gerçekleştirmeyi başarır. Algorand ile ilgili diğer bir avantaj ise mikro ödeme imkanı sunmasıdır. Ağın yerel para birimi ALGO, ağa güç vermek ve yönetişim oyları için kullanılır.

Algorand güncel fiyatı 0.2443 dolar. En yüksek ALGO fiyatı 3.28$ ile 2019 yılında gerçekleşti, en düşük ALGO fiyatı 0.1024$ ile 2020’de görüldü.

Algorand web sitesini incelemek için tıklayın.

Chiliz (CHZ)

En ucuz kriptolar arasında dikkat çekmeyi başaran diğer bir birim de Chiliz (CHZ). Socios.com tarafından piyasaya sürülen Chiliz, yatırımcıların portföyünü çeşitlendiriyor. Taraftar etkileşimleri için piyasaya sürülen birçok fan token Socios tarafından üretilmekte. Dolayısıyla taraftarlar, birçok fan tokeni satın almak istediğinde CHZ satın alıyor.

Chiliz, spor ve e – spor dünyasını kripto para ile buluşturmayı başardı. Bu nedenle yatırımcılar ve kripto para analistleri CHZ için gelecek vadediyor yorumunda bulunabiliyor. Chiliz, en ucuz kripto para birimleri için önemli bir seçenek. Örneğin, Barcelona, Juventus, Galatasaray, Atletico Madrid vb. kulüplerinin fan tokenlerini satın almak isteyen taraftarlar, CHZ alarak dönüştürüyor.

Diğer bir deyişle, Socios ya da CHZ dünyanın en önemli spor kulüpleriyle iş birliği yapmakta. Ayrıca CHZ satın almak istediğinizde Binance, Bitlo, Coinbase, Bitpanda, Crypto.com vb. birçok platformu kullanabilirsiniz.

İçeriğin yazıldığı tarihte güncel CHZ fiyatı 0.164$. En yüksek CHZ fiyatı 0.8915$ ile 2021 yılında oldu, en düşük CHZ fiyatı 2019 yılında 0.004001$ ile gerçekleşmişti.

Chiliz web sitesini incelemek için tıklayın.

Chain (XCN)

En ucuz kriptolar arayışındaysanız dikkat etmeniz gereken diğer bir coin de Chain (XCN). Ağın yerel kripto para birimi XCN daha önce CHN olarak biliniyordu. Chain, 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. Şirket, finans ve blockchain alanında yenilikçi çözümlere sahip. Aynı zamanda geliştiriciler için daha kolay ve hızlı blockchain altyapısı sağlıyor.

Chain (XCN), ABD merkezli şirket tarafından geliştirilmiştir. En ucuz kriptolar listesinde ön plana çıkmasını sağlayan en önemli özellik ise aldığı yatırımlar. Şirket, Nasdaq, Visa, Pantera Capital, Khosla Ventures vb. dünyaca ünlü şirketlerden 40 milyon dolar üzerinde fon topladı. Dolayısıyla yatırımcılar için en ucuz kriptolar listesinde güvenilir bir alternatif olduğu söylenebilir.

Ağın yerel kripto para birimi XCN, yönetişim oyları ve çeşitli programlarda avantaj sağlıyor. Aynı zamanda XCN yatırımcılarına düşük işlem ücreti avantajı sunulmakta. Son olarak en ucuz kriptolar listesinde web 3.0 coinler

XCN içeriğin yazıldığı tarihte 0.03959$ ile işlem görüyor. En yüksek XCN fiyatı 2022 yılında 0.1841$ ile gerçekleşirken en düşük XCN fiyatı yine aynı yıl 0.003958$ oldu.

Chain (XCN) web sitesini incelemek için tıklayın.

Dogecoin (DOGE)

Söz konusu en ucuz kriptolar olduğunda Dogecoin’den bahsetmek gerekiyor. Dogecoin, en ucuz kripto para birimleri arasında yer almasına rağmen işlem hacmiyle en büyük on kripto para biriminden biri. Diğer bir deyişle, Dogecoin en popüler ve en ucuz kriptolar arasında önemli bir yere sahip.

Dogecoin, 2013 yılında Litecoin çatallanmasıyla birlikte hayatımıza girdi. Özellikle Elon Musk’ın tweetleriyle birlikte büyük bir sıçrama yaşadığını söylemek mümkün. Dogecoin yaratıcıları, ‘eğlenceli’ bir para birimi olması amacıyla birimi piyasaya sürdüklerini belirtiyor. Aynı zamanda Twitter ya da Reddit gibi mecralarda kullanıcılar Dogecoin’i bir bağış aracı olarak da kullanmakta.

Dogecoin, en popüler köpek coin olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca düşük fiyatına rağmen popülaritesini her geçen gün artırdığını söylemek mümkün. Öte yandan birçok kişi de Dogecoin’in gerçek bir amaca sahip olmaması nedeniyle çok büyük yükselişler yaşamayacağını belirtiyor.

Dogecoin, bu içeriğin yazıldığı tarihte 0.09107$ ile işlem görmekte. En yüksek Dogecoin fiyatı 0.7376$ ile 2021 yılında görüldü. En düşük Dogecoin fiyatı ise 2015 yılında 0.00008547$ ile gerçekleşmişti.

Dogecoin web sitesini incelemek için tıklayın.

Polygon (MATIC)

2017 Yılından beri faaliyetine devam eden Polygon, kendini ‘Ethereum’un Blockchain İnterneti’ olarak tanımlıyor. Buna göre, Polygon Ethereum’da yaşanan sorunlar için ikinci katman veya ‘yan zincir’ olarak çalışmakta. Projenin kurucuları arasında Ethereum’un kurucuları bulunuyor. Polygon, Ethereum için en önemli alternatiflerden biridir ve ağın ölçeklenebilirlik sorununa çözüm sunar.

Eski adıyla Matic Network, yeni adıyla Polygon en ucuz kriptolar arasındadır. Ayrıca Bitcoin ve diğer kripto paralardaki büyük düşüşten daha az etkilenmeyi başarmıştır. Polygon, Binance ve Coinbase tarafından destek alan nadir kripto para birimlerindendir. Bu nedenle güvenilir ve en ucuz kriptolar arasında yer alıyor.

MATIC güncel olarak 0.9294$ ile işlem görüyor. En yüksek MATIC fiyatı 2.92$ ile 2021’de gerçekleşti. En düşük MATIC fiyatıysa 0.003012$ ile 2019 yılında görüldü.

Polygon web sitesini incelemek için tıklayın.

Cronos (CRO)

En ucuz kripto paralar listesinde yer alan diğer bir birim de Crypto.com’un yerel tokeni CRO oluyor. Crypto.com, 2016 yılından beri kripto para alanında ticaret, finans ve ödeme çözümleriyle ilgili hizmet veriyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer aldığını belirtmeliyim.

Cronos, dünya genelindeki herkesin kolayca kripto paraya sahip olması için piyasaya sürüldü. Ayrıca arkasındaki ismin Crypto.com olması da yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Platform, yakın bir zamanda CRO biriminin daha farklı alanlarda kullanılacağı projeleri duyuracak. Günümüzde CRO, doğrulayıcı görevi, işlem ücreti indirimi, Crypto.com Pay ödemeleri vb. farklı alanlarda kullanılıyor.

Crypto.com, kendini ‘dünyanın en hızlı büyüyen kripto para uygulaması’ olarak tanıtıyor. Ayrıca ‘2022 Katar Dünya Kupası’ ana sponsorlarından biri olduğunu da söylemeliyim.

Cronos web sitesini incelemek için tıklayın.

VeChain (VET)

Tedarik zincirlerini yönetmek ve verimli iş süreci sağlamak amacıyla piyasaya sürülen VeChain (VET) en ucuz kripto arayışında olan yatırımcıların dikkatini çekiyor. VeChain, UFC, Renault ve BMW anlaşmalarıyla önemli bir adım atmayı başarmıştı. 2016 yılında piyasaya sürülen VeChain, Louis Vuitton Çin’in CIO’su Sunny Lu tarafından kuruldu. Sunny Lu, günümüzde kriptonun önemli isimlerinden biri.

VeChain platformunun iki yerel tokeni bulunuyor. VeChain (VET) ve VeChainThor Energy (VTHO) olarak bilinen iki yerel token, farklı işlevlere sahip. VTHO akıllı sözleşmeler; VET ise ağa güç katmak için kullanılıyor. VeChain platformu tedarik zincirlerinin şeffaf olmasını amaçlamakta. Aynı zamanda Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanımının en önemli ismi olmayı hedefliyor.

VeChain, bir ürünün üretiminden son kullanıcıya kadar olan her aşamasında blockchain teknolojisini kullanmayı amaçlıyor. Bu nedenle iş dünyasının her alanında aktif olarak kullanılabilir. En ucuz kripto para seçeneklerinden biri olan VET, potansiyel vadeden coinler arasında.

Bu içeriğin yazıldığı tarihte VET, 0.01909$ ile alınıp satılabilir. En yüksek VET fiyatı 0.2782$ ile 2021 yılında gerçekleşirken en düşük VET fiyatı 0.001678$ ile 2020’de görüldü.

VeChain web sitesini incelemek için tıklayın.

Tezos (XTZ)

Uzun zamandır yatırımcıların ilgisini çekmeyi başaran diğer bir ucuz kripto para birimi de XTZ’dir. Tezos, açık kaynak kodlu bir blok zinciridir. Ağı, diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri ise kendi kendini geliştirebilmesi ve esnek olmasıdır. Diğer bir deyişle, XTZ sahipleri ağın yükseltilmesinde ve diğer konularda oy hakkına sahiptir.

Tezos, merkeziyetsiz bir ağdır ve akıllı sözleşmelerin geliştirilmesinde kullanılır. 2018 yılında faaliyetine başlamıştır. İlerleyen dönemlerde Tezos Vakfı, projeden kendini tamamen çekmeyi ve yönetimi XTZ sahiplerine bırakmayı hedefliyor. Tezos, Ethereum ile benzerlik taşır. Ancak en önemli farkları esnekliktir.

Ağda proje ya da akıllı sözleşme gerçekleştirmek istediğinizde topluluğun onayını almanız gerekir. Topluluğun onayını alan proje, gerçekleştirilir ve yazılımcı XTZ ile ödüllendirilir. Aynı zamanda madenciliği yapılabilir.

Tezos, içeriğin yazıldığı tarihte 0.973$ ile işlem görmekte. En yüksek Tezos (XTZ) fiyatı 9.18$ ile 2021 yılında gerçekleşirken en düşük XTZ fiyatı 0.3146$ ile 2018’de görüldü.

Tezos web sitesini incelemek için tıklayın.

The Sandbox (SAND)

Metaverse oyun dünyasının en başarılı isimlerinden biri hiç şüphesiz The Sandbox oluyor. The Sandbox, kullanıcıların oynadıkça kazandığı bir sanal oyun evrenidir. Oyuncular, oyun oynadığı sürece para kazanabilir ya da kendi oyunlarını geliştirebilir. Aynı zamanda oyuncular, kendi geliştirdikleri karakter, arsa ya da diğer özellikleri satarak para kazanabiliyor.

Ethereum tabanlı bir proje olan The Sandbox, metaverse evrenine ilk giren isimlerden biri. Yerel kripto para birimi SAND ise oy hakkı, oyun içi alım satım ya da diğer ticaret seçenekleri için kullanılıyor.

Kripto uzmanları ve analistleri metaverse dünyasının henüz başlangıç aşamasında olduğunu ve ilerleyen dönemlerde gerçek değerine ulaşacağını düşünüyor. Öte yandan bazı uzmanlar da metaverse’ün beklenen etkiyi sağlayamayacağını ifade etmekte. Bu nedenle metaverse coinleri ile ilgili çelişkilerin hala gündemde olduğunu söylemek mümkün.

SAND coinin güncel fiyatı yazının yazıldığı tarihte 0.5673 dolar. En yüksek SAND fiyatı 8.44$ ile 2021 yılında gerçekleşirken en düşük SAND fiyatı 2020 yılında 0.02894$ ile görüldü.

The Sandbox web sitesini incelemek için tıklayın.  

IOTA (MIOTA)

En ucuz kriptolar listesinde yer alan IOTA (MIOTA), potansiyel vadeden alternatiflerden biri. IOATA, Nesnelerin İnterneti (IoT)’ni hedefliyor ve bu sistemin merkezi olmayı amaçlıyor. 2017 Yılında piyasaya sürülen IOATA, açık kaynak kodlu dağıtılmış defter teknolojisidir. Aynı zamanda Tangle altyapısıyla diğer kripto para birimlerinden ayrılır.

IOATA, Nesnelerin İnterneti’nde kilit bir isim olmayı amaçlamakta. Dolayısıyla piyasaya sürüldüğü ilk günden itibaren hem yatırımcıların hem de kripto uzmanlarının dikkatini çekti. Öte yandan Volkswagen, Microsoft, Bosch ve DnB vb. dünya devi markalarla yaptığı anlaşmalarla da başarısını kanıtlıyor.

IOATA, düşük maliyet, çevrimdışı işlem ve güvenli veri aktarımı vb. konularla da avantaj sağlamakta. Ayrıca kurucu ekip IOATA projesinin akıllı şehir üretiminden sigorta poliçelerine kadar neredeyse her alanda kullanılacağını ifade ediyor.

İçeriğin yazıldığı dönemde MIOATA 0.2003$ ile işlem görüyor. En yüksek MIOATA fiyatı 5.69$ ile 2017 yılında gerçekleşirken en düşük MIOATA fiyatı 2020 yılında 0.07962$ oldu.

IOATA web sitesini incelemek için tıklayın.

Theta (THETA)

Günümüzde çevrimiçi video akışı sektörü her geçen gün büyüyor ve gelişmeye devam ediyor. Theta, merkeziyetsiz çevrimiçi video akışı sağlamayı hedefleyen sayılı projeler arasında. Bu nedenle Theta, potansiyel vadeden en ucuz kriptolar listesindeki yerini alıyor.

Theta, dünyanın farklı ülkelerindeki kullanıcıların yedek bant genişliğini kullanarak yüksek hızda sorunsuz bir video deneyimi sunmayı amaçlıyor. Ayrıca bu kullanıcılar, THETA ile ödüllendirilir. Öte yandan THETA, kullanıcıların video izledikçe para kazanabileceği özel bir sistem de sunuyor.

Theta, izleyici ve içerik üretici arasındaki aracı kurum ve kişileri kaldırmayı hedefliyor. Bu sayede izleyiciler, neredeyse sıfır ücretle tüm içeriklere erişebilirken içerik üreticiler daha fazla gelir elde edebilecek. Platform, günümüzde aktif olarak hizmet veriyor.

2017 yılında Mitch Liu ve Jieyi Long tarafından kurulan Theta, video akışının yüksek hızda ve düşük maliyetle gerçekleşmesini sağlıyor.

İçeriğin yazıldığı tarihte Theta 0.8365$ ile alınıp satılabiliyor. En yüksek Theta fiyatı 2021 yılında 15.90$ ile görülürken en düşük Theta fiyatı 0.03977$ ile 2020’de gerçekleşmişti.

Theta web sitesini incelemek için tıklayın.

Nexo (NEXO)

Dijital finans kurumu Nexo, beş milyonu aşkın kullanıcıya sahiptir. Nexo ile teminatlı kredi kullanmak, kripto para alım-satımı gerçekleştirmek vb. birçok işlemi yapmak mümkün. Örneğin, BTC, ETH, LTC, XRP vb. kripto para birimlerini teminat göstererek kredi kullanılabiliyor. Platformun yerel kripto para birimi NEXO, en ucuz kriptolar arasında önemli bir yere sahip.

Nexo platformunun daha fazla kişiye ulaşması halinde yerel tokeni de değer kazanabilir. Bu nedenle yatırımcılar NEXO coin ile ilgili olumlu görüşlere sahip. Öte yandan Nexo, kripto teminatı ile kredi sağlayan ilk ve sayılı kuruluşlardan biri. Aynı zamanda platform, faiz imkanı da sunuyor.

NEXO coin ile ilgili dikkat çeken diğer bir özellik ise Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) uyumlu token olması. Ayrıca NEXO coini başta Nexo borsası olmak üzere Binance, Coinbase, Huobi vb. platformlardan da satın almak mümkün.

NEXO bu makalenin yazıldığı tarihte 0.6605$ ile işlem görüyor. En yüksek NEXO fiyatı 4.63$ ile 2021 yılında görülürken en düşük NEXO fiyatı 0.4333$ ile 2018’de oldu.

Nexo web sitesini incelemek için tıklayın.

The Graph (GRT)

Bir indeksleme ve sorgulama protokolü olarak çalışan The Graph, açık kaynak kodludur. The Graph ile kullanıcılar, açık API oluşturabilir veya sorgulama yapar. Kullanıcılar, ağda temel olarak dört görevi üstlenebilir: Düzenleyici, İndeksleyici, Tüketici ve Atayıcı. Ağın yerel kripto para birimi GRT madenciliği yapılamaz. Ancak kullanıcılar, bu dört temel görevden birini üstlenerek GRT kazanabilir.

The Graph, en kısa deyişle bilgi işlemi ve veri sorgulama işlemlerini en kolay şekilde blockchain tabanlı yapmak için geliştirilmiştir. Ayrıca The Graph, BNB, Ethereum, Polygon, Avalanche, Moonbeam vb. tarafından kullanılıyor.

GRT içeriğin yazıldığı tarihte 0.06799$ ile işlem görmekte. En yüksek GRT fiyatı 2.88$ ile 2021 yılında olurken en düşük GRT fiyatı 0,05173$ ile 2022’de gerçekleşti.

The Graph web sitesini incelemek için tıklayın.

Loopring (LRC)

1 doların altında en ucuz kripto paralar arayışında dikkat edilmesi gereken diğer bir coin de Loopring (LRC). Loopring, merkeziyetsiz borsaların geliştirilmesi ve kripto para borsaları arasında çapraz işlem yapılmasını sağlamak için geliştirilmiştir. Diğer bir deyişle, Loopring bir layer-2 protokolü olarak çalışır.

Loopring, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışır ancak zkRollup isimli altyapısı sayesinde gas ücreti ödemenize gerek yoktur. Ayrıca saniyede 2000’in üzerinde işlem gerçekleştirilebilir. Loopring kurucusu Daniel Wang, merkezi ve merkeziyetsiz borsaların dezavantajlarını ortadan kaldırmak için platformu kurduğunu ifade ediyor.

Platformun kurucusu Wang, Google ve Boston Scientific vb. kuruluşlarda önemli görevler üstlenmiştir. Aynı zamanda yazılım mühendisidir. Loopring platformunun ana rakipleriyse xDai ve Polygon.

Loopring içeriğin yazıldığı tarihte 0.2495$ ile alınıp satılabiliyor. En yüksek LRC fiyatı 3.83$ ile 2021 yılında görülürken en düşük LRC fiyatı 0.019186$ ile 2019 yılında gerçekleşti.

Loopring web sitesini incelemek için tıklayın.

Stepn (GMT)

En ucuz kriptolar listesinde yer edinen diğer bir birim de STEPN (GMT) oluyor. Stepn, fitness ve blockchain teknolojisini bir arada sunan ilk proje olma özelliğine sahip. Buna göre, Stepn uygulamasını kullanan kullanıcılar, açık havada yürüyüş yaptığı sürece para kazanabiliyor. Diğer bir deyişle, Stepn, mote-to-earn kategorisinde değerlendirilebilir.

Yawn Rong tarafından geliştirilen Stepn, bir NFT pazaryeri olarak da çalışır. Kullanıcılar, Stepn uygulamasını kullanarak yürüyüş yapıp token/NFT kazanabilir ya da ayakkabı NFT’lerini alıp satabilir. Aynı zamanda kazanılan tokenler, yönetişim oyları için kullanılır ya da yeni ayakkabı geliştirilir. Yürüyüş yapıp para kazanmak için 30 farklı seviyede ayakkabı NFT’si vardır.

GMT, 0.1 dolar ile piyasaya sürüldü ve kısa sürede dünya genelinde yüksek bir popülariteye ulaşmayı başardı. Kullanıcılar, uygulamayı kullanarak ve görevleri tamamlayarak NFT kazanabiliyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemlerde daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşabilir.

Bu içeriğin yazıldığı tarihte Stepn (GMT) 0.3961$ civarında işlem görüyor. En yüksek GMT fiyatı 4.11$ olurken en düşük GMT fiyatı 0.1003$ ile 2022’de gerçekleşti.

Stepn web sitesini incelemek için tıklayın.

Oasis Network (ROSE)

En ucuz kriptolar listesinde yer edinen ve dikkat çeken diğer bir birim Oasis Network (ROSE) oluyor. Oasis Network, layer-1 blok zinciri ağı olarak çalışır ve ana hedefleri arasında gizlilik yer alır. Aynı zamanda özellikle finans ve veri sektörünü hedef almaktadır. Oasis Network, bireysel kullanıcılar için daha fazla veri gizliliği ve veri kontrolü de sağlıyor.

Oasis Network ile ilgili en dikkat çeken kısım ise kurucu ekip. Google, Amazon, Apple vb. dünya devi teknoloji şirketinde çalışan kişiler tarafından kurulduğunu belirtmek gerekiyor. Bu nedenle son dönemde en güvenilir kripto projeleri arasında kabul edilmekte. Öte yandan UC Berkeley, Stanford ve Harvard eğitimleri de kurucu ekibin daha fazla güven kazanmasına yardımcı oldu.

ROSE, içeriğin yazıldığı tarihte 0.04492$ ile işlem görmekte. En yüksek ROSE fiyatı 0.5964$ ile 2022’de olurken en düşük ROSE fiyatı 2020 yılında 0.03205$ ile gerçekleşti.

Oasis Network web sitesini incelemek için tıklayın.

En Ucuz Kripto Para Hangisi?

Ripple, Oasis Network, Hbar, Holo, Cardano, Stellar vb. birimler en ucuz kripto paralardır. Ayrıca bu kripto paralar, sağlam bir proje ve güçlü bir altyapıya sahip olmaları nedeniyle güvenilir olarak nitelendirilir.

Öte yandan piyasada 20.000’in üzerinde kripto para birimi bulunur ve büyük çoğunluğu 1 doların altındadır. Ancak her ucuz kripto para birimine yatırım yapmak ya da sadece ucuz kriptolar ile bir yatırım sepeti oluşturmak doğru bir seçenek olmayabilir.

Piyasada işlem gören kripto para birimlerinin büyük bir kısmı birkaç seneye kadar yok olup gidebilir. İşte, bu noktada ucuz ve güvenilir kripto para birimleri arasından seçim yapmalısınız. Özellikle kripto para piyasasındaki dolandırıcılık, siber saldırı vb. ihtimalleri göz önünde bulundurmanız önemlidir.

En ucuz kripto paralar arasında ‘en değerli’ ve ‘en çok kazandıran coini’ seçmek mümkün değil. Burada dikkat etmeniz gereken konu proje, altyapı, kurucu ekibin başarısı ve güvenirliği olmalıdır. Bu sayede olası kayıp risklerini minimuma indirgeyebilirsiniz.

En Ucuz Kriptolara Yatırım Yapmalı Mısınız?

En ucuz kriptolar, yüksek büyüme potansiyeline sahiptir. Ayrıca düşük maliyete sahip olmaları nedeniyle 1 dolara binlerce coin satın alma şansı sunar. Bu nedenle yatırımcılar, en ucuz kripto para birimlerine yatırım yapmak için oldukça heveslidir. Örneğin, 1 doların altında bir coinin yükselmesi halinde %200 ve daha üstü oranlarda kazanç elde edilebilir.

Deneyimli kripto para yatırımcıları ve kripto analistleri, genellikle yatırım sepetinizi çeşitlendirmenizi tavsiye eder. Örneğin, BTC, ETH, LTC gibi köklü ve güvenilir kripto para birimlerinin yanına ADA, TRX, GRT, HBAR vb. coinler eklenebilir. Bu sayede kazanma oranınız yükselirken kayıp oranınız da dengelenir.

Ucuz kriptolar kısa sürede 5 – 20 kat kadar artış gösterir. Bu da çok düşük miktarla çok yüksek kazanç sağlamanıza yardımcı olur. Bu nedenle en ucuz kripto para seçeneklerinden uzak durmak çok doğru değil.

Kripto para birimleri oldukça değişkendir. Örneğin, birkaç ay öncesine kadar stabil bir çizgide ilerleyen bir coin, yalnızca bir gecede yüksek bir sıçrama yaşar. Bu durum, daha önce birçok kez görüldü. Öte yandan her birim için bu durum gerçekleşmez.

En Ucuz Kriptolarla Nasıl Para Kazanılır?

Piyasadaki en ucuz kripto para birimlerini satın alan yatırımcılar birçok yöntemi uyguluyor. Deneyimli ya da amatör birçok yatırımcı alıp beklemeyi tercih edebilir. Örneğin, bir coin aldığınızda 3 ay ya da 3 yıl gibi farklı sürelerde bekleyerek coinin potansiyelini görmek isteyebilirsiniz. Ancak tek kazanç yöntemi bu değil.

Al – sat dışında ucuz kriptolarla para kazanabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor.

 1. Staking: En ucuz kripto para birimleri veya diğer birimlerden birini aldığınızda staking ile para kazanabilirsiniz. Günümüzde merkezi ve merkezi olmayan kripto para borsaları staking ile faiz geliri elde etmenizi sağlar. Staking gelirleri coin ve vade süresine göre %5 – %12 aralığında farklılık gösteriyor.
 2. Borç Verme: Ucuz kripto para birimi satın alıp borç verebilirsiniz. De-Fi borsaları aracılığıyla kripto para birimleri borç olarak verilip alınabiliyor. Özellikle kripto para piyasasındaki düşüş dönemlerinde borç vererek para kazanmaya devam etmek mümkün.
 3. Kaldıraçlı İşlem: Kripto para piyasasında deneyim kazandığınızda kaldıraçlı işlem deneyebilirsiniz. Birçok kripto para borsası 101x’e kadar kaldıraçlı işlem imkanı sunuyor. Ancak kaldıraçlı işlem ile kaybettiğiniz takdirde tüm paranızı yitirme riskinizin bulunduğunu unutmamalısınız.
 4. Doğrulayıcı Görevleri: Özellikle ucuz kripto para birimleri yatırımcılara doğrulayıcı olma fırsatı sunar. Belirli miktarda ucuz kripto para satın aldığınızda yüksek oranda ödül kazanırsınız. Ancak her coin için doğrulayıcı olma miktarları farklıdır. Örneğin, bir coin 100 birim ile doğrulayıcı olmanızı sağlarken farklı bir coin doğrulayıcı olmak için 1 milyon coine sahip olmanızı talep edebilir.

En ucuz kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce, kaybetmeyi göze aldığınız miktarı belirleyin. Aynı zamanda tüm birikiminizi kripto paraya yatırmayın. Piyasada deneyim kazandıkça ve piyasa takibi ile ilgili tecrübeleriniz artıkça kazanç oranınız da yükselecektir.

Özellikle ucuz kripto para fiyatları spekülasyonlara dayalıdır. Örneğin, bir ünlü ya da fenomenin ucuz kripto para birimi hakkında tweet atması fiyatının aşırı hareketlenmesine neden olacaktır.

En Ucuz Kriptolar Nereden Alınır?

Kripto para piyasasına yeni girdiyseniz veya yeterince deneyiminiz yoksa, nereden başlayacağınız konusunda sorun yaşamanız oldukça olasıdır. Piyasada, merkezi ve merkezi olmayan onlarca farklı kripto para borsası bulunur. Üstelik Türkiye’de de onlarca yerel kripto para borsası bulunuyor.

En ucuz kripto para satın alırken mutlaka güvenilir borsalara yönelmelisiniz. Ayrıca piyasaya yeni sürülen coinler ya da ICO etkinlikleri için MetaMask ya da TrustWallet vb. cüzdanlara sahip olmanız gerekebilir.

En ucuz kripto paraları kolayca satın almak için tercih edebileceğiniz güvenilir borsalar:

 • Binance
 • Coinbase
 • Bitlo
 • Crypto.com
 • Huobi
 • Gate.io
 • Paribu
 • BtcTurk
 • Bitpanda

Bu kripto para borsalarının büyük bir kısmı TL ile alım satım yapmanıza imkan tanır. Ancak Binance Global versiyonunda TL ile alım satım yapılmıyor. Bu nedenle Binance TR üzerinden alım satım yapabilirsiniz.

En Ucuz Kriptolar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bugün sizinle birlikte en ucuz kriptolar ve öne çıkan özelliklerini paylaşmak istedik. Ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki soruları incelemeye devam edebilirsiniz.

En ucuz kripto paralar hangisi?

ADA, XRP, VET, XLM, HBAR ve TRX en ucuz kripto paralardır. Ayrıca bu kripto para birimleri güvenilir olarak kabul edilir ve güçlü projeleri bulunur.

En ucuz kripto paralar nereden alınır?

Binance, Bitlo, Binance TR, Coinbase, Huobi, Gate.io, Kucoin vb. platformlar en ucuz kripto paraları satın alabileceğiniz güvenli platformlardır.

En ucuz coinler hangi borsada?

Gate.io ve Huobi borsaları genellikle coinleri ilk listeleyen borsalardır ve bu nedenle en ucuz coinleri bulmak için kullanılır. Bu borsalardaki liste fiyatları genellikle coin için en düşük fiyatları gösterir.

En ucuz coinler 2023 yılında hangileri?

HOT, ROSE, XRP, DOGE, ALGO, CRO, SAND, XCN vb. birimler 2023 en ucuz coinler listesinde yer alıyor. Ayrıca bu coinler, yatırımcılar tarafından yüksek potansiyel vadeden coinler arasında kabul edilmekte.

Geleceği parlak ucuz coinler hangileridir?

HBAR, VET, ADA, TRX, XRP, THETA ve XCN geleceği parlak ucuz coinler arasında dikkat çekiyor.

TurkeyUSA