En İyi Web 3.0 Coinleri

1990’lı yıllar, Web 1.0 olarak adlandırılır. Bu dönemde genellikle şirket ve işletmeler interneti aktif kullanıyordu. 2000’li yıllar itibariyle kullanıcılar da internette etkin olmaya başladı. Web 3.0 dönemi ise yapay zeka ve metaverse evreninin aktif olacağı bir dönem. Dolayısıyla bu durumu erken fırsat olarak değerlendiren yatırımcılar en iyi web 3.0 coinleri gibi farklı alanlarda yatırım yapmaya başladı.

Sitemizde herhangi bir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır. Bu coinlere yatırım yapmak kendi sorumluluğunuzdadır.

En iyi web 3.0 coinleri ile daha fazla miktarda kazanç elde etmek mümkün. Özellikle web 3.0 coinleri fiyatlarının düşük olması birçok yatırımcıyı heyecanlandırabiliyor. Üstelik birçoğu güçlü bir altyapı ve projeye sahip.

En İyi 12 Web 3.0 Coini!

Web 3.0 coinleri genellikle internet alanındaki bir soruna çözüm bulmayı amaçlar. Örneğin, kişisel verilerin korunması, hızlı depolama, güçlü bağlantı vb. amaçlara sahiptir. Öte yandan web 3.0 coinleri genellikle gelecek vadeden coinler arasındadır. İşte, proje ve işlem hacimleriyle en iyi web 3.0 coinleri sizinle:

  • Filecoin (FIL)
  • Theta Network (THETA)
  • Polkadot (DOT)
  • The Graph (GRT)
  • Chainlink (LINK)
  • Internet Computer (ICP)
  • Audius (AUDIO)
  • Helium (HNT)
  • Basic Attention Token (BAT)
  • Stacks (STX)

Bu coinleri satın almak istiyorsanız bitcoin siteleri yazımızı inceleyip güvenilir borsalara ulaşabilirsiniz.

Filecoin (FIL)

Veri depolamayı daha hızlı ve ucuz hale getirmeyi amaçlayan Filecoin (FIL), en iyi web 3.0 coinleri arasında yer ediniyor. Kısa sürede yüksek bir etkileşim kazanmayı başaran Filecoin, ödeme yapmak ve teşvik vermek için kullanılabilir. Ayrıca yatırımcılar Filecoin alıp satarak kazanç elde edebiliyor.

Filecoin, kullanıcıların sabit disklerindeki kullanmadıkları alanı kiralamasına olanak tanır. Bu sayede kiralama yapanlar Filecoin kazanabilir. Öte yandan projenin amaçları arasında merkeziyetsiz bir eşler arası dosya depolama ağı sunmak vardır. Ayrıca paylaşılan veya saklanan dosyalar herhangi bir sansüre uğramaz ve herhangi bir otorite tarafından kontrol edilemez.

Bu yazının yazıldığı tarihte FIL, 4$ civarında işlem görüyor. 2021 yılında 237$ ile en yüksek fiyatını gördü, en düşük fiyatı ise 2020 yılında 1.83$ ile gerçekleşti.

Filecoin web sitesini incelemek için tıklayın.

Theta Network (THETA)

Merkeziyetsiz video akış platformu olan Theta, her internet kullanıcısının yüksek kalitedeki videolara erişmesini sağlar. Bir bakıma Youtube’a benzer ancak merkeziyetsiz oluşu ile ondan ayrılıyor. Theta, kullanıcıların yedek bant genişliğinden güç alarak küresel anlamda her kullanıcıya aynı yüksek kalitede video sunmayı amaçlıyor.

Kullanıcılar, blockchain ile Theta ağı üzerinde uygulama geliştirebilir. Ancak öne çıktığı konu, herkese aynı yüksek kalitede video sunmayı amaçlamasıdır. Aynı zamanda Theta platformunun kullanıcıları video izleyerek Theta tokeni kazanabiliyor. Öte yandan yüksek miktarda Theta staking eden kullanıcılar, ağda doğrulayıcı vb. görevleri üstlenebilir. Günümüzde Theta birçok kripto para borsası aracılığıyla alınabiliyor.

Theta güncel fiyatı 0.8859$ ile işlem görüyor. En yüksek Theta fiyatı 2021’de 16$ ile gerçekleşirken en düşük Theta fiyatı 2020’de 0.03977$ oldu.

Theta web sitesini incelemek için tıklayın.

Polkadot (DOT)

En iyi web 3.0 coinleri listesinde yer almayı başaran diğer bir birim de Polkadot (DOT) oluyor. Polkadot, birden fazla blok zincir kullanarak ağın hızlı ve güvenli olmasını amaçlamakta. Aynı zamanda veri, varlık vb. transferine imkan tanır. Polkadot ağının en önemli özelliklerinden biriyse birbirinden uyumsuz ağlar arasında transfer yapılabilmesidir. Örneğin, Polkadot sayesinde BTC ve ETH ağları üzerinden transfer gerçekleştirilir.

Polkadot, en popüler ve en iyi web 3.0 coinleri arasındadır. Ayrıca tüm coinler arasında işlem hacmiyle ilk on arasında yer alıyor. Düşük bir maliyete sahip olması nedeniyle Polkadot yatırımcıları, gelecekten oldukça umutlu.

Yazının yazıldığı sırada DOT, ortalama 5$ civarında işlem görüyor. En yüksek DOT fiyatı 55$ olurken en düşük fiyatı 2.69$ ile gerçekleşti.

Polkadot web sitesini incelemek için tıklayın.

The Graph (GRT)

Google ve internet dünyası ile ilgiliyseniz The Graph işleyişi hakkında daha kolay bilgi sahibi olabilirsiniz. The Graph, bir indeksleme ve dizin protokolü olarak çalışır. Kullanıcılar The Graph ile farklı blockchain ağlarına sorgu gönderebilir. The Graph, verileri analiz eder ve sorgular. Aynı zamanda ağda, API geliştirilebiliyor.

En iyi web 3.0 coinleri arayışında önemli bir seçenek olan GRT, The Graph ağının yerel kripto para birimidir. Kullanıcılar ağda, küratör, indeksleyici ya da geliştirici olarak görev alabilir. Bu sayede GRT kazanmak mümkün olur. Aynı zamanda günümüzde birçok kripto para borsası GRT listelemektedir.

Bu içeriğin yazıldığı sırada GRT, 0.061104$ ile işlem görmekte. En yüksek GRT fiyatı 2.88$ ile 2022’de gerçekleşirken en düşük GRT fiyatı 0.05729$ oldu.

The Graph web sitesini incelemek için tıklayın.

Chainlink (LINK)

İşlem hacmi ve altyapısıyla en iyi web 3.0 listesinde Chainlink (LINK) yer alıyor. Chainlink, sadece web 3.0 coinleri değil, tüm kripto para birimleri arasında ön plana çıkmayı başardı. ‘Oracle’ ağı sayesinde akıllı sözleşmeler ve blockchaini birbirine bağlayan Chainlink, bir köprü görevini üstleniyor.  

Chainlink ile blockchain ağı dışında çalışan sistemler, akıllı sözleşmeler aracılığıyla blok zincirine taşınıyor. Özellikle API tabanlı şirketler, Chainlink sayesinde blockchain avantajlarından faydalanabilir. Diğer bir deyişle, Chainlink günümüzdeki eski tabanlı şirketleri, blockchain ile tanıştırmayı amaçlıyor. Finans, ödeme, yazılım vb. alanlar fark etmeksizin birçok alanda Chainlink kullanılabilir.

Bu yazının yazıldığı sırada LINK 6$ civarında işlem görüyor. En yüksek LINK fiyatı 2021’de 52$ iken en düşük 0.1263$ ile 2017’de işlem yapıldı.

Chainlink web sitesini incelemek için tıklayın.

Internet Computer (ICP)

Dfinity Vakfı tarafından desteklenen ve oluşturulan Internet Computer (ICP), en iyi web 3.0 coinleri listesinde yer alıyor. Internet Computer, blockchain ağını web hızında sunmayı amaçlıyor. Ayrıca geliştiriciler ve son kullanıcılar için sayısız avantaja sahip. Diğer bir deyişle, Internet Computer, son kullanıcılara kadar olan aşamaya kadar her adımda hızlı ve güvenli bağlantı sunmayı hedeflemekte.

Internet Computer, bağlantı, depolama, işleme, saklama vb. birçok alanda yaşanan sorunlar için iddialı çözümlere sahip. Günümüzde birçok kripto para borsası ICP listeleyerek alım/satım imkanı sunuyor.

İçeriğin yazıldığı sırada ICP ortalama 3.5$ civarında işlem görüyor. 2021 yılında 750$ ile en yüksek fiyatını gören ICP coinin en düşük fiyatı 3$ ile gerçekleşti.

Internet Computer web sitesini incelemek için tıklayın.

Audius (AUDIO)

Müzik akış platformu Audius, sanatçıları, şarkıcıları, yapımcıları ve hayranları tek çatı altında birleştiriyor. Audius ile sanatçılar, ürettikleri şarkılarını dilediği fiyatla ücretlendirebiliyor. Ayrıca sanatçılar, ücretsiz bir şekilde paylaşım yapabilir. Diğer bir deyişle, Audius sanatçı ve hayran arasındaki aracı platform ve kişileri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Audius ile hayranlar, sanatçıların şarkılarını ücretsiz olarak dinleyebilir. Destek olmak isteyen hayranlar, AUDIO stake etmelidir. AUDIO, stake ve yönetişim için kullanılır.

Bu içeriğin yazıldığı sırada AUDIO 0.1463$ ile işlemde. En yüksek AUDIO fiyatı 4.99$ ile 2021’de gerçekleşirken en düşük AUDIO fiyatı 0.07774 ile 2020’de görüldü.

Audius web sitesini incelemek için tıklayın.

Helium (HNT)

En iyi web 3.0 coinleri arasında ‘nesnelerin interneti’ ile yenilikçi bir deneyim sunan Helium ön plana çıkıyor. Helium, cihazlar arasında iletişim sağlamayı amaçlıyor. Verimli, hızlı ve işlevsel bir IoT (Nesnelerin İnterneti) sunan Helium, kısa sürede yüksek bir popülariteye ulaşmayı başardı. Ayrıca IoT çevresinde şekillenen coin sayısının az olması HNT coinin ön plana çıkmasına yardımcı oluyor.

Helium ile ilgili dikkat çeken diğer bir konu ise kurucu ekibin deneyimleri. Kurucuları eşler arası, radyo, blockchain vb. farklı alanlarda önemli işlere imza atmış kişilerden oluşuyor.

İçeriğin yazıldığı sırada HNT 2.50$ ile işlem görüyor. En yüksek HNT fiyatı 2021’de 55$ ile gerçekleşirken en düşük HNT fiyatı 2020’de 0.2534$ oldu.

Helium web sitesini incelemek için tıklayın.

Basic Attention Token (BAT)

Ethereum üzerine inşa edilen Basic Attention, dijital reklamcılığı yeni bir noktaya taşımayı amaçlıyor. Blockchain sayesinde kullanıcılar, sadece kendi ilgi alanlarına yönelik az sayıda reklamla karşılaşacak. Bu sayede reklam veren şirket ya da kişiler, daha az maliyetle daha iyi bir dijital pazarlama performansı alabilecek.

BAT geliştiricileri, kullanıcı gizliliğini ön planda tutuyor. Aynı zamanda kötü yazılım ya da botlar önlenebiliyor. Platformun yerel tarayıcısı Brave şu an kullanımda ve günlük 10 milyonun üzerinde kişi tarafından kullanılmakta.

Bu içeriğin yazıldığı dönemde BAT 0.2225$ ile alınıp satılabiliyor. En yüksek BAT fiyatı 2021’de 1.92$ ile görülürken en düşük BAT fiyatı 0.06621$ ile 2017’de gerçekleşti.

Basic Attention web sitesini incelemek için tıklayın.

Stacks (STX)

En iyi web 3.0 coinleri arayışındayken tercih edebileceğiniz diğer bir birim de Stacks oluyor. Stacks, SEC onaylı ilk coin özelliğine sahip. Bu nedenle yatırımcılar için güvenilir coin seçeneklerinden biri olduğu söylenebilir. Öte yandan Stacks, Bitcoin için bir ‘katman’ görevi görüyor. Stacks ve Bitcoin, ayrı ağlar olmasına rağmen birbiriyle entegre olarak çalışabilir.

Stacks ağında akıllı sözleşme, NFT, merkeziyetsiz uygulama vb. geliştirilebilir. Aynı zamanda özel bir yazılımla Stacks stake edenler, BTC ödülü kazanabiliyor.

Yazının yazıldığı tarihte STX 0.2287$ ile işlem görüyor. En yüksek STX fiyatı 2021 yılında 3,61$ ile gerçekleşirken en düşük fiyat 2020’de 0.04501$ ile 2020’de oldu.

Stacks web sitesini ziyaret etmek için tıklayın.

Arweave (AR)

Herkese açık ve sonsuza kadar arşivlenen bir depolama alanına ihtiyaç duyar mısınız? Arweave, işte bu noktada çalışıyor. Merkeziyetsiz bir depolama ağı olan Arweave, blockchain tabanlıdır. AR, veri depolamayı hızlı, ucuz ve sonsuza kadar kalıcı bir şekilde sunabiliyor. Üstelik sistemde depolanan dosya ya da verilere kolayca erişim sağlanabiliyor.

2020 yılında kurulan Arweave, depolama yapan kullanıcılara çeşitli teşvik ödülleri veriyor. Ayrıca ağın yerel kripto para birimi AR, stake ve yönetişim oyları için kullanılmakta.

Bu içeriğin yazıldığı anda AR 9.86$ ile işlem görmekte. En yüksek AR fiyatı 90$ ile 2021’de görülürken en düşük AR fiyatı 2020’de 0.4854$ ile görüldü.

Arweave web sitesini incelemek için tıklayın.

Livepeer (LPT)

Blockchain tabanlı canlı yayın ve video platformu olan Livepeer, uygun maliyetli ve güvenilir bir altyapı sağlamayı amaçlıyor. Livepeer, Ethereum ağında çalışıyor. Özellikle yayıncılar ve izleyiciler için işlevsel, verimli ve hızlı bir platform olduğunu söylemek mümkün. Ancak standart video akış platformlarından oldukça farklı olduğunu söylemeliyim.

Livepeer, video depolama ya da dağıtma gibi işlemlerle ilgilenmiyor. Bunun yerine, yayıncılar küresel olarak dağıtılmış binlerce sayıdaki işlemciye bağlanmalı. Bu sayede ağ, daha hızlı ve verimli olarak çalışabiliyor. Ayrıca yayıncı ve izleyiciler daha yüksek bant genişliğinden faydalanabiliyor.

İçeriğin yazıldığı sırada LPT 7$ civarında işlem görüyor. En yüksek LPT fiyatı 2021’de 100$ ile görüldü, en düşük LPT fiyatı 2020’de 0,4206$ oldu.

Livepeer web sitesini incelemek için tıklayın.

En İyi Web 3.0 Coinleri Hakkında Merak Edilenler

Web 3.0 coinleri, gelecek vadeden coinler arasında kabul edilir. Özellikle internet dünyasının 1990’lı yıllardan günümüze kadar yaşadığı değişim ve gelişim göz önünde bulundurulduğunda web 3.0 coinlerin yüksek potansiyele sahip olduğu söylenebilir. Dolayısıyla yatırımcı ve kripto analistleri en iyi web 3.0 coinleri geleceği hakkında oldukça olumlu görüşlere sahip.

Aşağıda web 3.0 coinleri hakkında merak edilenleri incelemeye devam edebilirsiniz. Son olarak içeriğin bir yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmeliyiz. Yatırım yapmadan önce kendi araştırmanızı yapmalı ve son kararı vermelisiniz.

Web 3.0 coinleri nedir?

Şeffaf ve merkeziyetsiz bir interneti ifade eden web 3.0, gelecek yıllarda kullanacağımız internet deneyimini ifade eder. Bu yeni internet deneyiminde önemli roller üstlenen kripto para birimleri, web 3.0 coin olarak adlandırılır.

Web 3.0 coinleri nelerdir?

DOT, LINK, FIL, ICP, THETA, BAT, AR, LRC, HNT ve STX günümüzde en yüksek işlem hacmine sahip web 3.0 coinleri arasındadır.

En iyi web 3.0 coinleri nelerdir?

FIL, THETA, DOT, LINK, ICP, BAT ve ARC en iyi web 3.0 coinleri olarak adlandırılabilir. Her coin, internetin önemli bir sorununa çözüm geliştiriyor.

Web 3.0 coinleri nereden alınır?

Binance, Bitlo, Coinbase, Crypto.com, Gate.io, Gemini, Bitpanda vb. platformlar aracılığıyla web 3.0 coinleri alıp satabilirsiniz. Günümüzde yerli ve küresel kripto para borsaları web 3.0 coinleri listeliyor.

Web 3.0 coinleri nasıl alınır?

Bir kripto para borsasına üye olarak iki – üç kolay adımda web 3.0 coin satın alabilirsiniz. Binance, Gate.io, Huobi vb. platformlar birçok web 3.0 coini listeliyor.

TurkeyUSA