En İyi 20 Kripto Para, En Kaliteli Kripto Paralar

Kripto para yatırımı yaparken minimum riske önem veriyorsanız, kendini kanıtlamayı başaran coinlere yönelebilirsiniz. En iyi kripto paralar altcoin, stabilcoin ya da meme coin vb. farklı kategorilere sahip olsalar da piyasanın büyük bir kısmını oluşturuyor. Piyasa değeri, proje ve işlevleri ise en iyi kripto paralar listesinin oluşmasını sağlıyor.

Benim tavsiyem, kripto paraların değerleri oldukça volatil olduğundan, yatırım yaparken dikkatli olmanızdır. Ayrıca, bir kripto para yatırımı yapmadan önce, o parayı satın almak istediğiniz borsayı ve cüzdanı seçerken dikkatli olun. Eğer ne yaptığınızdan emin değilseniz, bir finans danışmanı veya bir müşteri hizmetleri temsilcisiyle görüşebilirsiniz.

Ancak, şu anda en popüler kripto paralar şunları içerebilir:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Tether (USDT)
  • Binance Coin (BNB)
  • Dogecoin (DOGE)
  • Cardano (ADA)
  • Ripple (XRP)
  • Polgyon (MATIC)
  • Uniswap (UNI)

Bu listede yer alan kripto paralar sıradaki en popülerlerdir, ancak yatırım yapmadan önce dikkatli bir şekilde araştırma yapın ve kararınızı verirken dikkatli olun.

Piyasada yirmi bini aşkın coin ile işlem yapmak mümkün. Ancak her coin yatırımcılara yüksek kazanç vadetmiyor. Üstelik birçok coin, yatırımlarınızı ciddi oranda kaybetmenize neden olabilir. En iyi kripto paralar ise yüksek performansları sayesinde yatırımcılara cazip fırsatlar sunmayı başarıyor.

Bu kripto paraları almak isterseniz güvenilir bitcoin siteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazımızda herhangi bir yatırım tavsiyesi bulunmamaktadır.

En İyi 20 Kripto Para

Kripto para birimleri, alım / satım yaparak kazanç elde etmenizi sağlar. Yatırımcılar, kendi yatırım stratejileri doğrultusunda en iyi kripto para birimini bulabilir. Ancak işlerinizi kolaylaştırmak ve kripto piyasasına sağlam bir giriş yapmak istiyorsanız en iyi kripto para birimlerini tercih edebilirsiniz. Aşağıda, piyasa değeri ve yüksek büyüme potansiyeli ile dikkat çeken en iyi kripto paralar yer alıyor:

Bitcoin (BTC)

Söz konusu en iyi kripto para birimi olduğunda ilk seçenek elbette Bitcoin (BTC) oluyor. Bitcoin, 2009 yılında hayatımıza girdi ve Satoshi Nakamoto mahlaslı kişi/kişiler tarafından üretildi. En eski kripto para birimi olmasının yanı sıra ‘güvenli liman’ ya da ‘dijital altın’ olarak ön plana çıkıyor. Öyle ki, kripto yatırımcılarının %40’lık bir kısmı bitcoin yatırımı yaptığını ifade etmekte.

Kripto para piyasasının öncü ismi Bitcoin, yüksek potansiyel ve düşük enflasyon vadetmeyi başarıyor. Aynı zamanda merkeziyetsiz ve şeffaf yapısı sayesinde kripto para sektörünün en önemli gücü olmuş durumda.

Bitcoin, 2009 yılında 0,00043478 USD iken 2021 yılında 70 bin dolarlık rekora ulaştı. Dolayısıyla birçok yatırımcı, farklı kripto para birimlerine yönelse de hala cüzdanında BTC bulundurmaya özen gösteriyor.

Bitcoin arzının sınırlı olması, yüksek güvenirlik sağlaması ve en yüksek işlem hacmine sahip olması nedeniyle en iyi kripto para birimi, BTC oluyor. BTC, madencilik ile kazanılabilir veya kripto para borsaları aracılığıyla satın alınabilir.

Ethereum (ETH)

En iyi kripto paralar listesinde yer alan ikinci seçenek Ethereum (ETH). Ethereum, Açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz blockchain ağıdır. Ağın yerel kripto para birimi de aynı ismi taşır. 2014 yılında Vitalik Buterin ve ekip arkadaşları tarafından duyurulan ETH, bitcoinden sonraki en büyük ikinci kripto para birimidir.

Ethereum, PoW mekanizması ile çalışırken 2022 yılı itibariyle PoS algoritmasına geçmiştir. Bu sayede Ethereum’un daha hızlı, düşük maliyetli ve merkeziyetsiz olması sağlanmıştır.

ETH fiyatları en düşük 2015 yılında 0,4209 Dolar ile gerçekleşirken en yüksek fiyatı 4,859,50 Dolar ile 2021 Kasım ayında görmüştür. ETH, en güvenilir ve en iyi kripto paralar listesinde önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda kurucusu olan Vitalik Buterin, ETH ile ilgili yeni güncelleme ve gelişmelerin yapılacağını belirtiyor.

Gelişmiş bir ekosisteme sahip olan Ethereum, milyonlarca kripto yatırımcısı tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda madenciliği yapılabilen bir kripto para birimidir. Ethereum, en popüler kripto para birimleri arasında üst sıralarda yer alıyor. Bu nedenle en iyi kripto para borsalarından Türk kripto para borsalarına kadar birçok platformda ETH alıp satabilirsiniz. Ethereum, tıpkı BTC gibi en güvenilir ve en yüksek potansiyeli olan kripto paralar arasında yer alıyor. Dolayısıyla en iyi kripto paralar ile bir sepet oluşturmak istiyorsanız ETH önemli bir seçenektir.

Tether (USDT)

Söz konusu en iyi kripto para birimleri olduğunda Tether (USDT) önemli bir yere sahip oluyor. Tether, 2014 yılından beri hizmet veren en güvenilir stabilcoin olarak bilinmekte. Buna göre, 1 USDT her zaman 1 ABD dolarına eşit tutuluyor. Örneğin, Tether yakılarak veya üretilerek stabil olması sağlanıyor.

Tether, Tether Limited Şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Aynı zamanda şirket, her 1 USDT için kasasında 1 dolar tuttuğunu ifade ediyor. Tether, hem yatırım hem de transfer için kullanılmaktadır. Örneğin, kripto yatırımı yapmak istiyor ancak güvenilir ve değer kaybetmeyecek bir seçenek arıyorsanız USDT iyi bir seçenek olabilir.

Tether, kripto paradaki dalgalanmalardan kaçınmak için önemli bir seçenektir. Ancak madencilik yöntemiyle USDT kazanmak mümkün değil. Bu nedenle USDT almak için kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. Örneğin; Binance, Bitlo, Crypto.com, Coinbase, BtcTurk, Gate.io vb. birçok borsada USDT bulunuyor.

Binance Coin (BNB)

En iyi kripto paralar arasında dikkat çeken diğer bir seçenek de Binance Coin (BNB) oluyor. Binance Smart Chain ve borsanın yerel tokenidir. Kendi blockchain ağında çalışan BNB, birçok avantaj sağlayabiliyor. Örneğin, Binance kullanıcıları BNB coin kullanarak daha düşük komisyon oranlarından faydalanabilir. Aynı zamanda launchpad vb. etkinliklerde BNB Coin kullanıcıları çekiliş hakkı kazanabiliyor.

BNB, hem güvenilir hem de yüksek potansiyel getirisi vadeden coinler arasında. 200.000 toplam arza sahiptir ve Binance, BNB coinden elde ettiği karın %20’sini yakarak fiyatları dengelemekte. Arzın azalması halinde BNB coin fiyatlarının daha yüksek olması bekleniyor. Öte yandan BNB coin, staking için de tercih edilebilir, böylece düzenli faiz geliri kazanabilirsiniz.

BNB Coin, 2021 yılında ortalama 30 dolar iken 2022 yılında 690 dolara ulaşarak rekor kırdı. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde yeniden rekor kırması bekleniyor.

USD Coin (USDC)

Tıpkı USDT gibi USD Coin de bir ABD dolarına eşitlenen stablecoindir. 1 USD Coin, her zaman 1 ABD dolarına eşit olacak şekilde tutulur. Aynı zamanda USD Coin, Circle ismindeki yeni nesil ödeme şirketi tarafından kurulmuştur ve yönetici üyeler arasında Coinbase yer alır. Öte yandan şirket, her 1 USDC için kasasında 1 dolar bulundurduğunu ifade ediyor.

USD Coin, kripto para dalgalanmalarından korunmak, uygun fiyatlı transferden yararlanmak vb. birçok amaç için kullanılabilir. Ethereum, Hedera Hashgarph, Solana, Stellar ve Algorand sistemlerinde çalışan USD Coin, açık kaynaklı altyapıya sahiptir.

USDC, en güvenilir stabil coinler arasında yer alıyor. Bu nedenle CoinMarketCap verilerine göre en yüksek işlem hacmine sahip kripto paralardan biridir.

Cardano (ADA)

Finansal uygulamalar geliştirmek ve yürütmek amacıyla kurulan Cardano, açık kaynak kodlu bir platformdur. Aynı zamanda Cardano, halka açık blockchain ağı oluşturmayı amaçlar ve merkeziyetsiz ilk blokzinciri olma özelliğini taşır. Bu platformun, yerel tokeni ise ADA’dır.

En iyi kripto paralar listesinde yer edinen ADA, uzun zamandır yatırımcılar için güvenli bir tercih oluşturuyor. Ayrıca projenin, İsviçre merkezli Cardano Vaktı tarafından kurulduğunu ve denetlendiğini de belirtmeliyim. Öte yandan ADA, madencilik ile kazanılabiliyor. Ayrıca popüler bir para birimi olması sebebiyle birçok kripto para borsasından kolayca satın alınabilir.

2017 yılında piyasaya sürülen ADA, en düşük 0,01735 Dolar fiyatını gördü. En yüksek ADA fiyatı ise 3,10 ABD dolarıdır. ADA fiyat tahminleri ise genellikle yüksek potansiyel içerdiği yönünde oluyor. Birçok kripto para uzmanı ve analisti, önümüzdeki yıllarda ADA fiyatlarının yükseleceğini beklemekte.

Solana (SOL)

2020 yılında piyasaya sürülen SOL, en iyi kripto para birimleri listesinde önemli bir yere sahip. Proof of Stake ve Proof of History algoritmalarını birleştiren Solana, merkeziyetsiz olmasıyla ön plana çıkıyor. Aynı zamanda yüksek hızlı ve ölçeklenebilir işlem vadetmektedir. Solana, kripto para bilgi işlem platformudur ve platformun yerel tokeni SOL ile işlem yapılabilir.

Ethereum ile benzer bir sisteme sahip olan Solana ile saniyede 50 bin üzerinde işlem gerçekleştirilebiliyor. Bu da ağdaki tıkanmaları engelleyerek her kullanıcı için sorunsuz ve yüksek hızlı işlem sağlıyor. Solana ağı üzerinden NFT alım satımı gerçekleştirebilir veya merkeziyetsiz finans projeleriyle ilgili birçok işlem yapabilirsiniz.

Ayrıca işlem ücretlerinin düşük olması sayesinde dünya genelinde milyonlara hitap etmesi bekleniyor.

Solana en düşük fiyatını 2020 yılında 0,5052 dolar ile gördü. En yüksek SOL fiyatı ise 2021 yılında 214 dolar ile gerçekleşti. SOL coini en iyi kripto para borsaları aracılığıyla kolayca satın alabilirsiniz. Binance, Paribu, Coinbase, Gemini, Bitpanda, BtcTurk vb. birçok platformda SOL coini bulmak mümkün.

Fiyatı şuan çok düşmüştür bu coine yatırım yapacaksanız dikkatli olmanızı öneririm.

Dogecoin (DOGE)

En iyi kripto paralar ile ilgili daha önce hiçbir deneyiminiz olmasa bile Dogecoin ile ilgili birçok paylaşımı görmüş olmalısınız. Sosyal medya ve internetin en popüler kripto para birimlerinden biri. İnternet dünyasının meşhur Shiba Inu köpeğine bir atıf içeriyor. Aynı zamanda şaka amaçlı oluşturulan ilk köpek coini olma özelliğine sahip.

Dogecoin ile ilgili birçok görüş bulunuyor. Birçok uzman Dogecoin’in bir şakadan ibaret olduğunu düşünürken birçok uzman da gelecekte potansiyelinin çok yüksek olduğunu ifade ediyor. Öte yandan Dogecoin fiyatları her zaman çok düşük seviyelerde kaldı. Bu da DOGE’nin her zaman kullanışlı olmasına yardımcı oldu. Dogecoin yaratıcıları, coinin düşük seviyelerde kalmasını ve bu sayede sürdürülebilir bir kullanım sağlamasını istiyor.

Dogecoin, Litecoin ağında çalışır ve Litecoin ağındaki güncellemelerden etkilenir. Ancak Dogecoin geliştiricilerinin yaklaşık iki yıldır hiçbir güncelleme yapmadığını belirtmek gerekiyor. Buna rağmen, istikrarlı bir fiyat politikası sunmakta.

Dogecoin, 0, 7376 Dolar ile en yüksek fiyatını gördü.

Binance USD (BUSD)

ABD dolarına endeksli stablecoin olarak ön plana çıkan Binance USD, en iyi kripto paralar listesinde önemli bir konuma sahip. İşlem hacmine göre birçok coinin önüne geçtiğini söylemek mümkün. Binance ve Paxos iş birliğiyle piyasaya sürüldü. Aynı zamanda ABD’deki finans otoriteleri tarafından denetlendiğini de belirtmeliyim.

Binance USD, transfer ve yatırım için tercih edilen en iyi kripto paralardan biri. Aynı zamanda işlem hızının yüksek ve işlem ücretinin düşük olması da BUSD kullanımını artırıyor. Öte yandan Binance Smart Chain ve Ethereum ağı üzerinde çalışabilir.

BUSD, dolar ile desteklenir ve fiyatının 1 dolara sabit olması sağlanır. Ayrıca ABD’deki finans otoriteleri Binance ve BUSD denetimi konusunda oldukça sıkı tedbirlere sahiptir. Bu nedenle kriptoya yatırım yapmak için güvenilir bir coin arayanlar BUSD tercih edebiliyor. Bununla birlikte BUSD fiyatı 1 dolardan aşağı indiğinde birçok yatırımcı BUSD alarak fiyatın 1 dolara çıkmasını sağlar. Aradaki fark ise yatırımcıların kazanç sağlamasına yardımcı olur.

Ripple (XRP)

En iyi kripto paralar listesinde Ripple (XRP) geçmişi ve sunmuş olduğu yenilikçi çözümlerle ön plana çıkmayı başarıyor. Ripple, kripto para borsaları, bankacılık, kişiler veya şirketler için blockchain tabanlı bir ödeme protokolü sunuyor. Ayrıca 40’ı aşkın ülkede kullanılabilir olduğunu ve birçok dev şirket tarafından tanındığını belirtmeliyim.

Ripple ekosisteminin yerel kripto para birimi XRP ise işlem hacmi ile en büyük kripto paralar arasındaki yerini koruyor. İniş çıkışlı bir fiyat grafiğine sahip olsa da yıllardır birçok yatırımcının favori coinleri arasında yer aldığını söylemek mümkün. Öte yandan Ripple ile ilgili önemli bir dava süreci de bulunuyor.

2020’nin son günlerinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’ı ‘haksız kazanç elde etmek’ suçlamasında bulundu. Ripple şirketinin CEO’ları da bu davanın sanıkları arasında yer almış durumda. Ancak pandemi nedeniyle dava birçok kez ertelendi.

Kripto para uzmanları Ripple şirketinin davayı kazanması halinde başta XRP olmak üzere birçok coinde yükseliş olmasını bekliyor. Aksi durumda ise XRP değer kaybedebilir. Davanın önümüzdeki günlerde sonuçlanması öngörülüyor.

Polgyon (MATIC)

Gelecek vadeden en iyi kripto paralar arasında dikkat çeken Polgyon (MATIC), olumlu fiyat tahminlerine sahip. Birçok kripto para analisti, MATIC fiyatlarının yükseleceğini düşünüyor. Ayrıca Metaverse ve NFT sektörlerinin büyümesi halinde MATIC fiyatları da bu durumdan olumlu etkilenebilir.

Polygon, ağda hızlı, ölçeklenebilir ve düşük işlem ücretleri sağlamayı amaçlıyor. Platformun yerel tokeni MATIC arzı ise sadece MATIC Vakfı tarafından sağlanmakta. Öte yandan MATIC madenciliği yapılabilen bir coin değil. Bu nedenle Binance, KuCoin, Gate.io, Bitlo vb. platformlar aracılığıyla satın alabilirsiniz. Ayrıca şirketin önceki isminin Matic olduğunu belirtmeliyim. 2021 yılında Polygon ismi kullanılmaya başlandı.

MATIC, en düşük fiyatını 2019 yılında 0,003012 dolar seviyesiyle gördü. En yüksek MATIC fiyatı ise 2021 yılında 2,68 dolarla gerçekleşti.

TRON (TRX)

Merkeziyetsiz, sansürsüz ve herhangi bir coğrafi sınır olmadan herkesin içerik üretebilmesi ve içeriklere ulaşması için Tron platformu geliştirilmiştir. Diğer bir deyişle, Tron herkesin eğlence, finans ya da iş vb. amaçlarla internete ulaşmasını amaçlar. Ancak ana sektörü eğlence ve içerik üreticilerdir. Tron ekosisteminin yerel para birimi ise TRX’dir.

Tron, aracı kurumları kaldırarak kullanıcıların daha az para ödemesini içerik üreticilerin de daha fazla para kazanmasını amaçlıyor. Bu bağlamda, birçok kripto analisti Tron geleceği hakkında olumlu fikir ve görüşlere sahip.

2017 yılında piyasaya sürülen TRX, 0,001091 dolar ile en düşük seviyesini görmüştü. En yüksek TRX fiyatı ise 0,3004 dolar ile gerçekleşti. Yatırımcılar, daha az para ile yatırım yapmak istediğinde TRX tercih edebiliyor. Aynı zamanda birçok yatırımcı TRX’in 1 dolar olacağı günü bekliyor.

Polkadot (DOT)

Merkeziyetsiz bir internet amaçlayan Polkadot, internet kullanıcılarının herhangi bir işlem yapmadan ve izin almadan blockchain ağına bağlanması için oluşturulmuştur. Polkadot’un kurucuları arasında Ethereum’un da kurucusu olan Gawin Wood yer alıyor. Diğer isimler Robert Habermeler ve Peter Czaban.

Polkadot, kullanıcıların gizlilik ve güven içinde işlem yapması için dört bileşene sahiptir. Platformun yerel tokeni ise DOT. Ayrıca DOT sahipleri, ağdaki işlemleri onaylayabilir ya da oylar. 2017 yılında piyasaya sürülen DOT, en iyi kripto paralar arasındaki yerini korumayı başarıyor.

DOT, en iyi kripto siteleri veya borsalarından satın alınabilir. Ancak madenciliğinin yapılmadığını belirtmek gerekiyor. En düşük DOT fiyatı ise 2,69 dolar iken en yüksek DOT fiyatı 2020 yılında 6,84 dolar ile gerçekleşti.

Shiba Inu (SHIB)

‘Doge Coin Katili’ olarak bilinen Shiba Inu, meme coinlerin öncüleri arasında. Shiba Inu, 2020 Ağustos’ta Ryoshi olarak bilinen anonim bir kişi ya da grup tarafından piyasaya sürülmüştür. Doge Coin’in en önemli alternatifi olarak bilinir. Öte yandan Doge Coin, Bitcoin ağında çalışırken Shiba Inu Ethereum ağı üzerinde çalışıyor.

Shiba Inu, piyasa hacmi ve popülariteye göre en büyük kripto paralardan biridir. Ancak fiyatının çok düşük olduğunu söylemek gerek. Bu sayede, herhangi bir kripto yatırımcısı Shiba Inu almak istediğinde milyonlarca alabiliyor.

Shiba Inu, ilk etapta meme coin diğer bir deyişle şaka olarak piyasaya sürülmüştü. Ancak hacminin artmasıyla birlikte işlev kazanmaya başladı. Günümüzde CoinMarketCap verilerine göre en büyük 20 kripto para birimi arasında yer alıyor. En iyi kripto para arayışında düşük miktarla çok fazla alım yapmak isteyen yatırımcıların dikkatini çekecektir.

Kripto para analistleri Shiba Inu yorumları ile ilgili olumlu görüşlere sahip. Birçok analist, Shiba Inu fiyatları hakkında çok büyük düşüş beklemediğini ifade ediyor. Ancak kripto para birimlerinin her zaman riskli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Avalanche (AVAX)

Ava Labs tarafından geliştirilen Avalanche, merkeziyetsiz bir blockchain projesidir. Konsensüs yapısına sahiptir ancak en önemlisi dileyen kişilere özgürce kripto para, dijital varlık, içerik vb. üretmesini sağlamasıdır. Bu sayede merkeziyetsiz, hızlı ve güvenilir bir ağ imkanı sunar. Aynı zamanda birçok blockchain platformuna oranla daha fazla enerji verimliliğine sahiptir.

Avalanche ekosisteminin yerel tokeni ise AVAX’tır. Ancak madenciliği yapılamaz. AVAX kazanmak isteyen yatırımcılar, ağda belirli miktarda ve bir süre AVAX kilitlemelidir. Bu sayede ‘doğrulayıcı’ olarak ödül kazanabilirler. Örneğin, 2000 AVAX coini, 15 gün – 2 yıl aralığında bir süreyle stake ettiğinizde doğrulayıcı olabilir ve AVAX kazanırsınız.

AVAX ile ilgili dikkat çeken diğer bir konu ise kurucularının arasında Prof. Dr. Emin Gün Sirer’in yer almasıdır. Sirer, kripto para ve blockchain alanlarında yaptığı çalışmalarla biliniyor. En düşük AVAX fiyatı 2020’de 2,79 dolar ile görülürken yüksek AVAX fiyatı 2021’de 146,2 dolar ile gerçekleşti.

Uniswap (UNI)

Merkeziyetsiz finans projelerine ilgi duyuyorsanız mutlaka Uniswap ismine denk gelmiş olmalısınız. Uniswap, en önemli De-Fi projeleri arasındadır. Aynı zamanda akıllı sözleşmeler aracılığıyla takas yapılmasını sağlar. Bu sayede kullanıcılar, işlem yapmak için herhangi bir emir defterine ihtiyaç duymaz.

Uniswap protokolünün yerel tokeni UNI ise en önemli ve en iyi kripto paralar listesinde yer almaktadır. UNI ile platforma likidite sağlanır. Aynı zamanda platformdaki UNI yatırımcıları likidite sağladıkları gerekçesiyle ödüllendirilebiliyor. Öte yandan UNI, birçok kripto para borsasından kolayca alınabilir.

Binance, Paribu, Bitlo, Coinbase vb. birçok borsa UNI tokenini listelemektedir. Önümüzdeki yıllarda merkeziyetsiz projelerin ve De-Fi coinlerin yaygınlaşmasıyla birlikte UNI coin fiyatları da olumlu yönde etkilenebilir. En düşük UNI coin fiyatı 2020 yılında 0,419 dolar ile gerçekleşirken en yüksek UNI fiyatı 2021’de 44,97 dolar ile görüldü.

Litecoin

2011 yılında piyasaya sürülen Litecoin, en eski ve en iyi kripto paralar arasında güvenilirliğiyle dikkat çekiyor. Litecoin, Bitcoin ile birçok yönden benzerlik taşır ve temelde Bitcoinin eksikliklerini tamamlamak için piyasaya sürülmüştür. Köklü bir geçmişe sahip olan Litecoin, günümüzde hala yüksek potansiyel vadetmeye devam ediyor.

Litecoin, ilk altcoin olma özelliğine sahiptir. Öte yandan günümüzde yaklaşık 3 milyar dolarlık piyasa hacmiyle en büyük kripto paralardan biri. Yüksek işlem hacmi, basit sistemi ve popülaritesiyle Litecoin, ‘gümüş BTC’ olarak da adlandırılıyor.

Litecoin, madencilik ile kazanılabiliyor. Ancak madencilik ile Litecoin kazanmak oldukça zor. Genellikle ASIC ekipmanları aracılığıyla Litecoin madenciliği tercih edilmekte. En düşük Litecoin fiyatı 2015 yılınd 1.11 dolar ile gerçekleşti, en yüksek Litecoin fiyatı ise 2021 yılında 412 dolar ile görüldü.

Chainlink (LINK)

En iyi kripto para birimleri arasında popülaritesini ve güvenirliğini koruyan LINK yer alıyor. Chainlink, blockchain ve akıllı sözleşmeler arasındaki bağlantının hızlı ve güvenilir olmasını sağlamak amacıyla kuruldu. Diğer bir deyişle, geleneksel ve yenilikçi finans sistemleri arasında güçlü bir bağlantı kuruyor.

Projenin tokeni LINK ise 2017 yılında piyasaya sürüldü ve kısa sürede en iyi kripto paralar arasında yer almayı başardı. Ayrıca Chainlink projesinin de finans sektöründe güvenirlik sağladığını söylemek mümkün. Ancak LINK, madencilik ile üretilmiyor. Chainlink şirketi, LINK tokeni kendi üreterek piyasaya sürüyor.

En düşük LINK fiyatı 0,1263 dolar ile 2017 yılında görüldü. En yüksek LINK fiyatı ise 2021 yılında 52.88 dolar ile gerçekleşti. Aynı zamanda kripto para analistleri ve uzmanları LINK coine olan talebin artmasını bekliyor. Özellikle De-Fi projelerine güç sağlayan Chainlink, potansiyel vadeden coinler arasında.

Cosmos (ATOM)

Ağlar arası hızlı ve güvenli iletişim amacıyla kurulan Cosmos, kısa sürede yeni bir ekolün temsilcisi haline geldi. Cosmos ile birlikte merkeziyetsiz ağlar birbiriyle hızlı, ölçeklenebilir ve güvenli bir iletişim kurabilir. Aynı zamanda Polkadot ile benzerlik gösterir. Ağın yerel tokeni ise ATOM’dur.

ATOM, madencilik ile elde edilemiyor. Ancak birçok kripto para borsası ATOM stake etme imkanı sunmaktadır. Ayrıca yine Cosmos ile stake edebilir ve çeşitli ödüller kazanabilirsiniz. Bu sayede ağda doğrulayıcı olmak ve yönetişim oyları kullanmak mümkün hale gelir.

En düşük ATOM fiyatı 2020 yılında 1.13 dolar ile gerçekleşirken en yüksek ATOM fiyatı 2021’de 44.70 ile görülmüştür. Kripto para analistleri ATOM’un yeni bir rekor kırabileceğine inanıyor. Ancak Cosmos alternatiflerinin çoğalması ve kripto para sektöründeki yeni gelişmeler ATOM fiyatlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Monero (XMR)

Gizlilik ile ön plana çıkan Monero, Bitcoin ve Ethereum’da olduğu gibi tüm işlemleri şeffaf bir şekilde açıklamıyor. Monero ağında gönderici, alıcı adresleri ve para transferi miktarları kriptografi ile şifreleniyor ve başka birinin görmesi engelleniyor. Monero, kullanıcı anonimliğini korumaya çalışır ve işlemler gizlenir.

Monero ağının yerel tokeni XMR ise birkaç yıl önceki büyük yükselişiyle dikkatleri çekmişti. En düşük XMR fiyatı 2015 yılında 0.213 dolar iken en yüksek XMR fiyatı 2021’de 517 dolar ile gerçekleşti. Öte yandan XMR tokeninin 2014 yılından beri piyasada var olduğunu belirtmeliyim. XMR, Binance, Coinbase, Crpyto.com vb. birçok kripto para borsasından satın alınabiliyor.

En İyi Kripto Para Nasıl Bulunur?

En iyi kripto para birimini bulmak ve yatırım yapmak için piyasa takibi, teknik analiz ve yeni kripto gelişmeleri vb. birçok konuyu yakından incelemeniz gerekir. Kripto para piyasası, agresif hareketliliklere sahiptir. Dolayısıyla aynı dakikalarda milyonlarca insan para kazanırken milyonlarca insan da ciddi oranda kayıp yaşayabilir.

En iyi kripto para birimi arayışında mutlaka güvenlik, proje işlevi ve piyasa hacmine dikkat etmelisiniz. Bazı coinler spekülasyonlar sonucunda hızlı bir yükselme yaşar ancak devamı gelmeyebilir. İşte, bu durumda bu coinlere yatırım yapmak kayıpla sonuçlanacaktır.

Yükselmesi beklenen kripto para birimleri genellikle sağlam bir altyapı ve güçlü bir proje ile ön plana çıkar. Aynı zamanda dünya devi finans, teknoloji, ödeme vb. şirketlerin birkaç coine yönelmesi güvenilirlik konusunda size yardımcı olabilir.

Geleceğin kripto para birimleri ise genellikle De-Fi coinlerini içeriyor. Aynı zamanda Bitcoin, Ethereum, Tether vb. birimler de önümüzdeki yıllar boyunca güvenilir ve güçlü seçenekler olarak yer almaya devam edecektir. Öte yandan Chainlink, Polkadot, Ripple, Cardano vb. altcoinler birçok yatırımcının yükseliş beklediği birimler arasında yer alıyor.

2022 yılı kripto para birimlerinde önemli ve ciddi düşüşlerin görüldüğü bir dönemdi. Dünya genelindeki gelişmeler, enflasyon, pandemi vb. birçok durum kripto para birimlerini de doğrudan veya dolaylı olarak etkiledi. Ancak kripto para analistleri 2023 – 2024 itibariyle kripto para piyasası hakkında olumlu görüşlerini bildiriyor.

Kripto para yatırımı yapmadan önce risk seviyenizi belirlemeli ve kaybetmekten korktuğunuz miktar ile yatırım yapmamaya dikkat etmelisiniz.

TurkeyUSA